Історія

ДО ДНЯ НАУКИ В УКРАЇНІ 2020
ІСТОРИЧНІ ПЕРСОНАЛІЇ ГЛУХІВСЬКОГО НАЦІОНАЛЬНОГО ПЕДАГОГІЧНОГО УНІВЕРСИТЕТУ ІМЕНІ ОЛЕКСАНДРА ДОВЖЕНКА
КУБИЦЬКИЙ В’ЯЧЕСЛАВ АНТОНОВИЧ

Кубицький В’ячеслав Антонович (19 квітня 1924 р. – 17 жовтня 2008 р.) – педагог, ім’я якого пролунало не тільки на території України, але й далеко за її межами.
В’ячеслав Антонович належав до покоління, на долю якого випало найстрашніше випробування – випробування війною, яку він зустрів сімнадцятирічним хлопчиком, закінчивши 9-й клас середньої школи №7 м. Львів.
У лютому 1944 року вступає до лав Радянської Армії; бере участь в боях у складі 2-го Українського фронту; перебуває на території Румунії, Угорщини, Австрії, Чехії та Словаччини. У грудні 1944 р. зараховується до 81 стрілкової дивізії, у складі якої перебуває до кінця війни і продовжує військову службу до травня 1952 року.
У 1949 році В’ячеслав Антонович закінчує екстерном Глухівський технікум механізації і електрифікації сільського господарства, а в 1951 році Глухівський учительський інститут (тепер – Глухівський національний педагогічний університет імені Олександра Довженка) за спеціальністю “викладач фізики та математики” (заочна форма навчання). У травні 1952 року по закінченню терміну служби Кубицький В. А. демобілізується.
Із серпня 1952 року починається педагогічна діяльність В’ячеслава Антоновича – його направлено вчителем фізики в середню школу №1 смт Дружба Ямпільського району Сумської області. Із 1953 по 1956 роки Кубицький В. А. заочно навчається у Київському педагогічному інституті імені М. Горького за спеціальністю “вчитель фізики та математики”.
Двадцятирічний період педагогічної діяльності В’ячеслава Антоновича (до 1973 року) виявився дуже плідним – він активно працює над проблемою вдосконалення ефективності шкільного фізичного експерименту. Так, у цей період виходить 15 наукових статей у журналі “Фізика в школі”, збірниках наукових праць та інших виданнях. В’ячеслав Антонович стає автором декількох шкільних приладів: прилад для вимірювання прискорення вільного падіння, набір саморобних приладів з теми “Будова атому та атомного ядра”, набір керамічних кільцевих магнітів тощо.
Кубицький В’ячеслав Антонович бере участь у різноманітних конкурсах раціоналізаторів та винахідників. Як результат, у 1960 році він стає переможцем конкурсу на кращі прилади по темі “Будова атому та атомного ядра”, а його камеру для спостереження альфа-частинок рекомендовано редакційною колегією журналу “Фізика в школі” та Радою по раціоналізації та винахідництву при Міністерстві просвіти РСФСР до виробництва промисловістю Главучтехпрому.
У 1972 році В’ячеслав Антонович одержує третю премію Всесоюзного конкурсу на найкращі навчально-наочні прилади та навчальне обладнання з фізики за серію простих приладів, доступних для самостійного виготовлення у шкільних умовах і необхідних у фізичному кабінеті: набір керамічних магнітів (поліпшення промислового приладу), набір мікродвигунів з приналежностями, електронний метроном (для лабораторних робіт), прилад для визначення прискорення вільного падіння.
У 1973 році В. А. Кубицький разом із сім’єю переїжджає до м. Глухів де працює викладачем кафедри фізики та електротехніки Глухівського державного педагогічного інституту імені С. М. Сергєєва-Ценського. Того ж року вступає до річної аспірантури НДІ змісту і методів навчання АПН СРСР, де виконує дисертаційну роботу під керівництвом члена-кореспондента АПН СРСР, кандидата педагогічних наук Б. С. Зворикіна на тему: “Шляхи підвищення ефективності лабораторного експерименту з фізики в 8-10 класі”.
Одночасно з педагогічно-науковою роботою у закладі вищої освіти В’ячеслав Антонович працює вчителем фізики у школах №1, №2 м. Глухів. Щорічно виступає на серпневих та січневих нарадах вчителів фізики з актуальних питань методики викладання фізики в середній школі; виступає з доповідями на семінарах, педагогічних читаннях, науково-теоретичних конференціях в школах багатьох республік колишнього Радянського Союзу.
За активну участь в загальнокорисній та масово-політичній роботі шкіл В. А. Кубицький нагороджений багатьма грамотами, значком „Відмінник народної освіти”, медаллю „За трудовую доблесть” та ін.
Протягом своєї роботи в Глухівському НПУ ім. О. Довженка В’ячеслав Антонович працює над удосконаленням методики викладання фізики в вищій та середній школах; розробляє ряд нових варіантів лабораторних робіт; впроваджує в практику виконання лабораторних робіт мікрокалькулятор; складає програми для ряду робіт на ПМК; розробляє курс лекцій по методиці викладання фізики, лабораторні роботи з методики фізичного експерименту.
Науково-дослідна робота проводить по темі “Вдосконалення учбо¬вого процесу по фізиці в інституті і школі”. Рецензує статті, які надходять до редакції журналу “Фізика в школі” зі шкільного фізичного експерименту і застосуванню ПК в школі (загалом В’ячеслав Антонович прорецензував понад 150 статей).
У 1990 році у видавництві “Радянська школа“ виходить посібник для вчителів “Практикум з фізики в середній школі”, до якого увійшли і роботи Кубицького В’ячеслава Антоновича.
У наших спогадах В’ячеслав Антонович залишився людиною скромною, доброзичливою; користувався глибокою повагою в колективі і серед студентської молоді.




Стаття по нашого земляка, ученого в області радіоастрономії зі світовим ім'ям Шкловського Йосипа Самуїловича (журнал Краєзнавство №2 2018 р.)

Шкловський_стаття

_______________________________________________


Головко М. В. Невідомі імена в історії вітчизняної методики фізики
У статті висвітлюються результати історико-методичного дослідження процесу становлення вітчизняної дидактики фізики у 1920-х – на початку 1930-х рр. Акцентується увага на ролі вчителів-новаторів у розвитку теорії і практики шкільної фізичної освіти.

Головко_Невідомі імена в історії вітчизняної методики фізики


Немає коментарів:

Дописати коментар